Jdi na obsah Jdi na menu
 

FF XIV a FF XV (2010 - 2016)

Final Fantasy XIV (2010):

 

ffxiv_banner_whites.jpg

final-fantasy-xiv-a-realm-reborn-1.jpg   Square - Enix si na herní konferenci E3 2009 připravil jedno z největších překvapení ve své historii. Před stovkami novinářů a miliony diváků u online přenosu s velkou slávou oznámil FF XIV. Byl to velký šok, neboť o přípravě již čtrnáctého dílu veřejnost doposud nevěděla, a to i přesto, že se společnost již v roce 2005 nechala slyšet, že pracuje na dalším velkém MMORPG titulu. 

ffxiv_2.0_concept.jpg   FF XIV, která byla původně vyvíjena pod kódovým označením "Rapture", je duchovním nástupcem mimořádně úspěšné a populární onlinovky FF XI. Jinými slovy to znamená, že nabízí rozsáhlý a otevřený svět, variabilitu povolání a způsobu postupu hrou. Vyžadaje však velké finanční zatížení, jelikož původní hra je rozšiřována o nové datadisky, stálé online připojení, i dostatek volného času. Za to se však odmění stovkami hodin prvotřídní zábavy a možností seznámit se s novými fanoušky FF světa.

7d6od.jpg   Příběh se odehrává ve fiktivní zemi Eorzea, kde pospolu žije hned pět odlišných ras. Jak už bývá ve FF zvykem, tak ani v tomto světě nepanuje žádná idylka. Naopak, schyluje se k válce s rozpínající se říší Garlean. Jako hráč musíte navázat nová spojenectví a nalézt přátele, abyste zabránili válce a zachránili svět. 

   Po stránce hratelnosti FF XIV navazuje na osvědčené modely z jedenáctého dílu, přičemž přidává i nové mechanismy, které skutečně fungují.

final_fantasy_xiv.png   Problémem FF XIV, která si jinak celkově vede velmi dobře, byl dlouhý a komplikovaný vývoj. To je bohužel nedílnou součástí Square - Enix, jež v posledních několika letech zažívá velkou krizi, která se týká astronomické finanční ztráty a poklesu prodeje svých klíčových titulů, v první řadě FF série. Úplně původně byla hra zpuštěna v roce 2010, ale po drtivé kritice se Square rozhodl projekt pozastavit a kompletně přepracovat. Nová verze, která se od roku 2011 začala nazývat Final Fantasy XIV: A Realm Reborn, byla zpuštěna až v roce 2013. Tentokrát hra zabodovala a dočkala se po právu velkého uznání. Ovšem komplikace během vývoje prestiž série i samotné Square - Enix silně poškodily...

   Pro fanoušky základní série je jistě potěšující, že na OST se podílel legendární Nobuo Uematsu.     

                19792_final-fantasy-xiv-screen.jpg 

Osobní hodnocení: nehodnoceno (MMORPG)

 

Final Fantasy XV:

                    2322828-2310221-ffxv_002.jpg

2609311-5887023023-final.jpg   Patnáctý díl, který je stále ve vývoji, je dlouho očekávanou hrou hned z několika důvodů. Předně je ve vývoji již od roku 2006, což z něj v současnosti činí jednu z nejdéle vyvíjených her v dějinách konzolového světa. Za druhé do něj Square - Enix vkládá velké naděje, neboť poslední vydané FF díly, zejména FF XIII a její dvě pokračování, vzbudily smíšené reakce, přičemž ještě před nedávnem tolik slavná značka začíná v posledních málo letech citelně blednout. A konečně, na PS4 a Xbox One, kde má FF XV oficiálně vyjít, doposud velké a slovutné tituly chybí. 

ff_15_1.jpg   Vývoj FF XV je velmi složitý a komplikovaný. Stručně tedy: původně se mělo jednat o Final Fantasy Versus XIII, tedy jednu z mnoha kompilací třináctého dílu. Jelikož se však její vývoj protahoval, v roce 2013 společnost oznámila, že se z ní oficiálně stává FF XV. Byl to chytrý tah, kdy Square - Enix jednak odvrátila blamáž s nedokončenou hrou, a jednak ušetřila peníze v situaci, kdy po uši vězí v dluzích.  

final-fantasy-xv_2014_09-17-14_003.jpg   Vývojářský tým je zkušený a tvořen lidmi, kteří se už podíleli na nejslavnějších dílech série, což budí velké naděje. Na druhou stranu je jisté, že FF XV bude znamenat v dějinách série zásadní zlom, neboť se z klasického JRPG stane akční RPG, které bude hodně sázet na dynamiku, otevřený svět a akčnější pojetí příběhu i hratelnosti samotné. Příběh vypadá zajímavě a grafická stránka hry je - mírně řečeno - epochální. Jelikož je hra stále ve vývoji, zdržím se prozatím charakteristiky příběhu.

final-fantasy-xv-6.jpg   Bude však trvat ještě poměrně dlouho, nežli FF XV vyjde. Podle nedávného prohlášení tvůrců je hotovo zhruba 60%, což není mnoho. Jelikož Square - Enic nemá hru ani na finanční plán pro rok 2016, lze soudit, že titul vyjde někdy na přelomu let 2016 - 2017. Nejspíše bude opět platit, že hra vyjde nejdříve v domovském Japonsku, později v Evropě...  

final-fantasy-xv-header.jpg

Osobní hodnocení: nehodnoceno (hra vyjde až v letech 2016 - 2017)

   Pro ty, kteří se chtějí o hře dozvědět více, odkazuji na své dva články o FF XV, které byly zveřejněny na Konzolista.cz:

Preview (červenec 2013):

http://konzolista.tiscali.cz/articles/onearticle?link=final-fantasy-xv-175312

Preview prvního veřejně prezentovaného dema (březen 2015):

http://konzolista.tiscali.cz/articles/onearticle?link=final-fantasy-xv-episode-duscae-183606

 

 

 

 
 

 

Poslední fotografie


Facebook

KontaktStatistiky

Online: 1
Celkem: 44635
Měsíc: 827
Den: 25